سالمندان در کرج ، خانه سالمندان کرج ، سالمند در کرج ، آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/10/17 11:20

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری عبارت از عدم کنترل بر مثانه یا نشت ادرار از مجرای ادراری می باشد. این مشکل ممکن است برای هر کسی پیش آید اما در افراد سالمند بسیار شایع است. حداقل یک نفر از هر ده نفر با سن بالای 65 سال از بی اختیاری رنج می برد.

بی اختیاری، حالتی است که از یک نشت خفیف ادرار تا خیسی غیر قابل کنترل که مایه شرمساری فرد می گردد، متغییر می باشد.

بی اختیاری ادراری یک مشکل عمده بهداشتی است چرا که قادر است فرد را به ناتوانی و وابستگی رهنمون شود. بسیاری از کسانی که مبتلا به بی اختیاری هستند از جمع خانواده و دوستان خود منزوی می گردند. آنان تلاش می کنند که مشکل را از دیگران حتی پزشک معلاج خود مخفی کنند.

خبر خوب آن است که در بسیاری از موارد، بی اختیاری ادراری قابل درمان بوده ویا اگر درمان نشود حداقل قابل کنترل می باشد. اما خبر بد آن که بسیاری از مراقبین سالمند ممکن است آگاه نباشند که درمانی نیز برای بی اختیاری وجود دارد و فکر می کنند که مراقب در مراکز سالمندان تنها راه حل برای افراد سالمندی است که دچار بی اختیاری می باشند. علت ایجاد بی اختیاری، بالا رفتن سن نیست بلکه ممکن است به علت تغییرات جسمی ایجاد شده در خلال بیماریها باشد. بعنوان مثال، ممکن است بی اختیاری ادراری اولین و تنها علامت یک عفونت دستگاه ادراری باشد. درمان عفونت می تواند منجر به بهبود و از بین رفتن مشکل گردد. برخی از داروها ممکن است منجر به بی اختیاری گردند و یا آن را تشدید نمایند.

شایع ترین انواع بی اختیاری ادراری عبارتند از:

بی اختیاری فشاری

این حالت در موقعی رخ می دهد که در خلال ورزش، سرفه ، عطسه، خنده، بلند کردن اجسام سنگین یا سایر حرکات بدنی که فشار بر مثانه وارد می کنند با پدیده بی اختیاری روبرو شویم. این وضعیت شایعترین نوع بی اختیاری است و غالباً قابل درمان می باشد.

بی اختیاری فوریتی

این حالت در موقعی رخ می دهد که فرد قادر به نگهداشتن ادرار خود تا رسیدن به سرویس بهداشتی نمی باشد، گر چه افراد سالم نیز در برخی اوقات می توانند دچار بی اختیاری فوریتی گردند اما این وضعیت اغلب در افراد مبتلا به دیابت، سکته مغزی، دمانس ( زوال عقل) و بیماری پارکینسون دیده می شود. همچنین این نوع از بی اختیاری می تواند علامت هشدار دهنده مراحل اولیه سرطان مثانه باشد. بی اختیاری فورتی در مردان، اغلب نشانه ای از بزرگی پروستات می باشد.

بی اختیاری لبریزی

موقعی رخ می دهد که مقادیرکم ادرار از یک مثانه که غالباً پر می باشد، نشت می کند. در مردان پیر این حالت ناشی از انسداد جریان ادرار از مثانه می باشد. برخی از بیماران دیابتی نیز ممکن است این مشکل را داشته باشند.

بی اختیاری عملکردی

این وضعیت در بسیاری از سالمندانی که به طور نسبی کنترل عادی روی خود داشته اما در رفتن به سرویس بهداشتی به دلیل التهاب مفاصل یا سایر بیماریهای ناتوان کننده مشکل دارند رخ می دهد.

تشخیص

اولین و مهمترین قدم در درمان بی اختیاری ادراری مراجعه به پزشک جهت انجام یک معاینه کامل پزشکی می باشد. پزشک در خصوص جزئیات تاریخچه پزشکی بیمار سؤالاتی را مطرح و سپس معاینه کاملی را انجام می دهد. همچنین ممکن است پزشک معالج جهت تشخیص علت بی اختیاری، آزمایش ادرار درخواست کند. سپس امکان دارد که بیمار را به ارولژیست ( پزشک متخصص دستگاه ادراری ) و یا متخصص زنان و زایمان ارجاع دهد.

درمان

درمان بی اختیاری ادراری بایستی به نحوی طراحی شود که مشکلات بیمار را برطرف نماید. بعنوان یک قاعده کلی، کم خطرترین راههای درمان بایستی به عنوان قدم اول مورد استفاده قرار گیرند.

انواع درمانهای موجود عبارتند از:

روشهای رفتاری نظیر ورزش عضلات لگن و آموزش مثانه می تواند به کنترل ادرار کمک کنند. این روشها قادرند به فرد سالمند، حس پر شدن مثانه را القاء نمایند و نیز در جهت تاخیر جریان ادرار تا رسیدن به سرویس بهداشتی وی را یاری نمایند.

پزشک معالج ممکن است با تجویز دارو به درمان بی اختیاری ادرار مبادرت نماید اما این داروها می توانند عوارض جانبی نظیر خشکی دهان، مشکلات چشمی و پرادراری ایجاد نمایند. درمواقعی که علت بی اختیاری، مشکلات ساختمانی نظیر مثانه نابجا یا بزرگی پروستات باشد، درمانهای جراحی می توانند به بهبود وضعیت یا درمان کامل منجر شوند. از پیوند نمودن دستگاههایی که جهت یاری رساندن یا جایگزین عضلات کنترل کننده جریان ادرار به کار برده می شوند نیز در افراد دچار بی اختیاری استفاده بعمل می آید.

مهار و کنترل بی اختیاری

اگر مشکل بی اختیاری ادراری فرد سالمند درمان نمی شود به راههای مختلف می توان آن را مهارکرده و به او کمک کنیم تا با آن کنار بیاید.

می توان از لباسهای زیر جذب کننده که به راحتی در زیر لباسهای روزمره پوشیده می شوند، استفاه کرد.

یک سوند قابل انعطاف ( سوند فولی ) را می توان داخل پیشابراه ( مجرایی که ادرار را از مثانه به بیرون حمل می کند ) قرار داد تا ادرار را داخل یک کیسه جمع آوری کند. البته سونداژ به مدت طولانی می تواند مشکلاتی نظیر عفونت ادراری را ایجاد نماید.
مردان می توانند از وسایلی که ادرار را خارج از دستگاه ادراری جمع آوری می کند نیز استفاده نمایند ( کاندوم شیلد ).

این وسیله به نوک آلت تناسلی متصل شده و به یک کیسه وصل می شود. به یاد داشته باشیم که تحت نظر یک پزشک، بی اختیاری ادراری می تواند در تمامی موارد درمان شود. حتی اگر درمان موفقیت آمیز نباشد، مهار بیماری و کنار آمدن با آن می تواند کمک کننده باشد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :