سالمندان در کرج ، خانه سالمندان کرج ، سالمند در کرج ، آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/09/26 18:26

صرع

صرع یا اپی لپسی شامل گروهی از اختلالات است که باعث وقوع مکرر تشنج می‌شود. انواع مختلفی از صرع و تشنج‌ها وجود دارد. داروهای صرع برای کنترل تشنج‌ها تجویز می‌شوند و ندرتاً اگر دارو درمانی مؤثر نباشد، انجام جراحی ضروری خواهد بود.

کلیات صرع

 

اپی لپسی یک وضعیت نسبتاً شایع است – یک گروه از اختلالات که باعث تشنج می‌شوند – یاد بگیرید که چه چیزهایی باعث "اپی لپسی می‌شوند و چگونه بر خانواده اثر می‌گذارد.

صرع چیست؟

 

    صرع؟ اطلاعات پایه‌ای را بیاموزید: یک دید کلی نسبت به این‌که اپی لپسی چیست و تشنج‌ها چگونه‌اند، علت آن‌ها، انواع آن‌ها و درمان آن‌ها چگونه است، بدست بیاورید.

    یک راهنمایی بصری برای صرع: اپی لپسی یک اختلال در سیستم الکتریکی مغز است. ایمپالس‌های الکتریکی غیر طبیعی، باعث تغییرات مختصری در حرکات، رفتار، احساسات و هوشیاری می‌شود.

 

علت‌ها

 

    دلایل ایجاد صرع چیست؟ در مورد هفت علت شایع اپی لپسی بیشتر بدانید.

    صرع و تغییرات هورمونی: برای زنان، گاهی الگوی وقوع تشنج کاملاً در ارتباط مستقیم با دوره‌های هورمونی است.

    تب و تشنج: تشنج‌های ناشی از تب می‌توانند ترسناک باشند امّا معمولاً آسیب‌رسان نیستند.

 

علایم و انواع صرع

 

برای درک اپی لپسی و تشنج، با انواع اصلی صرع و علائم آن آشنا شوید. ما اطلاعات پایه‌ای را در اختیارتان می‌گذاریم.

علائم

 

    علائم تشنج صرعی: علائم خطرناک کسی که در حال تشنج است را یاد بگیرید.

 

انواع

 

    صرع و انواع آن: انواع مختلفی ازصرع وجود دارد که هر کدام علل مختلف، علائم و درمان متفاوت دارند. در موردصرع با علت ناشناخته، اپی لپسی علامتی و انواع دیگر، اطلاعات کسب کنید.

    تشنج و انواع آن: شش نوع تشنج خیلی شایع هستند. علائم تشنج میوکلونیک را یاد بگیرید.

    صرع مقاوم: اگر پزشک به شما می‌گوید که صرع مقاوم دارید، به این معنی است که بیماری شما با درمان داروی کنترل نمی‌شود. شما ممکن است این وضعیت را با نام‌های دیگر بشنوید مثل شکست‌ناپذیر، غیرقابل کنترل یا مقاوم به دارو.

    صرع حساس به نور: یاد بگیرید که صرع حساس به نور چیست و چگونه درمان می‌شود.

    صرع خوش‌خیم Rolandic: این یک نوع صرع است که در آن تشنج‌ها روی صورت بیشتر اثر می‌گذارند و گاهی روی بدن.

    سندروم Lennox – Gastaut: یک نوع شدید و نادرصرع است که در دوران کودکی شروع می‌شود. در اینجا بیشتر در مورد آن بخوانید.

    صرع میوکلونیک نوجوانی: صرع میوکلونیک یکی از شایع‌ترین صرع‌هاست. از هر 14 بیمار صرعی، 1 نفر اپی لپسی میوکلونیک جوانی دارد.

    صرع شکمی: صرع شکمی یک سندروم صرع استثنائی نادر است که در کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد درصرع شکمی، تشنج‌ها باعث علامت‌های گوارشی می‌شوند.

    تشنج Absence: تشنج Absence به دلیل فعالیت الکتریکی غیرطبیعی مغز ایجاد می‌شود. قبلاً به آن Petit mal هم می‌گفتند. از هر 1000 نفر 2 نفر را درگیر می‌کند.

    تشنج لوب گیجگاهی: تشنج لوب گیجگاهی به دلیل فعالیت‌های الکتریکی غیرطبیعی در این لوب ایجاد می‌شود این فعالیت‌های غیرطبیعی باعث تغییرات گذرا در حرکات، احساسات و یا عملکردهای خود مختار (مثل ضربان قلب یا ترشح بزاق) می‌شود.

 

صرع در زنان

 

    صرع و زنان: بیش از یک میلیون زن در سن باروری در ایالات متحده مبتلا به اختلال تشنجی هستند. نه تنها آن‌ها باید با تشنج‌ها دست و پنجه نرم کنند، بلکه باید با مشکلاتی که تشنج می‌تواند برای سلامت باروری آن‌ها ایجاد کند هم کنار بیایند.

    زنان، بارداری وصرع: خوشبختانه بیشتر زنان صرعی زایمان‌های موفق و نوزادان سالم دارند. اگر شما نگران داشتن فرزند سالم هستید بهتر است بدانید که احتمال آن بالای 90% است.

    پیشگیری از بارداری برای زنان مبتلا به صرع: اگر شما یک زن مبتلا به صرع هستید، در اینجا نکات مهمی است که شما قبل از بارداری یا برای پیشگیری از آن، باید آن‌ها را بدانید.

    مادران و صرع: حالا شما مادر شده‌اید و احتمالاً نگرانی‌ها و سؤالاتی خواهید داشت. و شما شاید لازم باشد تغییراتی در نحوه زندگی انجام دهید تا کودک‌تان را ایمن و سالم نگه دارید.

 

صرع در کودکان و نوجوانان

 

    صرع در کودکان: احتمالاً یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌های زندگی‌تان، دیدن اولین تشنج فرزندتان است. فهمیدن اینکه فرزندتان صرع دارد می‌تواند یکی از ترسناک‌ترین وقایع باشد.

    صرع و نوجوانان: سنین نوجوانی زمانی است که بالاترین خواسته فرد این است که برجسته و شکوفا شود. نوجوانان مبتلا به صرع ممکن است احساس دردناک ضعیف بودن داشته باشد که این بدترین چیز برای یک نوجوان است.

    مراقبت از یک کودک صرعی: چالش‌های زیادی برای پدر و مادر یک کودک مبتلا به صرع وجود دارد. شما نه تنها نگرانی‌های معمول والدین برای بزرگ کردن کودک‌تان را دارید، اکنون باید برای مشکلاتی که برای شما و کودک مبتلا به صرع‌تان به وجود می‌آید، آماده شوید.

    کنار آمدن با رفتارهای بد کودکان مبتلا به صرع: یادتان باشد تا حد امکان باید مانند بقیه کودکان با یک کودک مبتلا به صرع رفتار شود. همان‌طور که آن‌ها می‌توانند به مدرسه بروند، بازی کنند و با دوستان خود بیرون بروند، می‌توانند زمانی که از حد خود فراتر رفتند توسط والدین تنبیه شوند.

    صرع و مدرسه کودک شما: بهترین راه برای جلوگیری از رفتارها و برداشت‌های غلط در مدرسه این است که خیلی زود اقدام کنید. در زمان شروع سال تحصیلی، برای صحبت با معلم و مربی کودک‌تان به مدرسه بروید.

    کودک شما، ورزش وصرع: بعضی از کودکان مبتلا به صرع نگران این هستند که نتوانند ورزش کنند خیلی از والدین تصور غلطی دارند که ورزش کردن برای فرزندشان خطرناک است.

 

تشخیص و آزمایش‌ها

 

صرع چگونه تشخیص داده می‌شود؟ چون انواع مختلف صرع به درمان‌های مختلفی پاسخ می‌دهند، پزشک شما در مورد سابقه خانوادگی سؤال خواهد کرد و همچنین آزمایش درخواست می‌کند.

تشخیص

 

    تشخیص صرع/ آزمایش‌های صرع: این مطالب به شما کمک می‌کند تا در مورد تشنج‌های‌تان با پزشک صحبت کنید.

 

آزمایش‌ها

 

    نوار مغز: این آزمایش، سیگنال‌های الکتریکی مغز شما را ثبت می‌کند.

    آزمایش خون: تعدادی آزمایش خون وجود دارد که ممکن است برای تشخیص صرع برای شما نیاز باشد

    PET  اسکن: نوعی تصویربرداری است که برای تعیین محلی از مغز که باعث تشنج می‌شود، انجام می‌شود.

    کشیدن مایع نخاع: یک تست برای صرع، کشیدن مایع نخاع است. یک روش که در آن مایعی که نخاع را احاطه کرده (که به آن مایع مغزی – نخاعی گفته می‌شود) توسط یک سوزن خارج می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

درمان و مراقبت

 

معمولاً برای کنترل تشنج‌های صرعی، دارو درمانی انجام می‌شود. ولی جراحی یک عرصه‌ی دیگر برای درمان است. در مورد گزینه‌هایتان آگاهی کسب کنید.

درمان

 

    درمان صرع: نوع درمان معمولاً بستگی به چند عامل از قبیل تعداد و شدت تشنج‌ها، سن بیمار، وضعیت سلامت او و تاریخچه پزشکی او، دارد.

    رژیم غذایی کتونی: این یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های صرع است که به کمتر شدن تشنج‌ها کمک می‌کند.

    درمان‌های جایگزین: بیوفیدبک، ملاتونین و مقادیر زیاد ویتامین می‌توانند کمک‌کننده باشند.

    تحریک عصب واگ: در مورد مزایا و خطرات این روش جراحی اطلاعات کسب کنید.

    داروهای مناسب را پیدا کنید: هیچ درمان قطعی برای درمان صرع وجود ندارد، ولی دارو درمانی می‌تواند به کنترل علائم کمک کند.

    درمان‌های جدید صرع: در دهه اخیر درمان‌های جدیدی برای "صرع" ابداع شده‌اند. بیش از 20 داروی گوناگون برای دارو درمانی صرع به‌وجود آمده است.

    داروهای صرع برای کودکان: تعداد زیادی دارو برای درمان صرع کودکان وجود دارد و پیشرفت‌ها در دهه اخیر باعث ایجاد تغییراتی شده است.

    برش‌های چندگانه زیر نرم شامه‌ای (MST): گاهی اوقات تشنج‌ها در نواحی مربوط به عملکردهای حیاتی در مغز اتفاق می‌افتند. برای مثال در نواحی مربوط به کنترل تکلم، حافظه، حرکت و حس.

    برداشت لوب گیجگاهی: برداشت لوب گیجگاهی بر روی مغز انجام می‌شود تا تشنج‌ها را کنترل کند. در این روش، بافت مغز درون لوب گیجگاهی برداشته می‌شود تا کانون وقوع تشنج‌ها از بین برود.

    لیژنکتومی: لیژنکتومی می‌تواند یک گزینه درمانی برای بیمارانی باشد که یک ضایعه مشخص در مغزشان وجود دارد و با دارو کنترل نمی‌شوند.

    همیسفرکتومی عملکردی: این روش فقط برای کسانی انجام می‌شود که هیچ بهبودی علی‌رغم دارو درمانی، در علائم و تشنجشان ایجاد نشده است. همچنین کسانی که تشنج‌های شدید غیرقابل کنترل دارند.

    برش جسم پینه‌ای: این روش که گاهی دو نیم کردن مغز نامیده می‌شود ممکن است در بیمارانی که شدیدترین و غیرقابل کنترل‌ترین تشنج‌ها را دارند و تشنج‌ها بر هر دو طرف مغز اثر می‌گذارند، انجام شود.

    برداشت کورتکس خارج گیجگاهی: این عمل برای خارج کردن کانون‌های ایجاد تشنج در مغز انجام می‌شود.

    دارو درمانی برای لرزش اساسی: بیماران مبتلا به لرزش ذاتی، ممکن است با دارو درمانی، در کنترل حرکات‌شان مثل نوشیدن یک فنجان چای یا استفاده از قاشق و چنگال برای خوردن غذا، بهبودی داشته باشند.

 

مراقبت

 

    برای تشنج در خانه چه کارهایی کنیم؟ برای جلوگیری از آسیب‌ها در طول تشنج، این نکات مهم هستند.

    قطع درمان تشنج شما: چقدر از زمانی که آخرین تشنج را داشتید می‌گذرد؟ برای قطع مصرف داروها با پزشک مشورت کنید.

    ایمنی در تشنج و پیشگیری‌ها: دریافت دارو پس از اولین یا دومین تشنج یا تشنج مرتبط با تب، ممکن است از عود و وقوع مجدد تشنج‌ها جلوگیری کند.

 

زندگی و مدیریت

 

آیا شماصرع دارید؟ یا کودک شما؟ اگر بله، پس زندگی روزانه شما تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند همچنین به کودک شما در خانه، در مدرسه و در رشد او.

زندگی و کنار آمدن با صرع

 

    صرع و رانندگی: همه‌ی ما می‌خواهیم مستقل باشیم. اینجا اطلاعاتی در مورد چیزهایی که برای رانندگی باید بدانید، وجود دارد.

    تشنج در خانه، خانه شما چقدر ایمن است؟ اگر احتمال وقوع تشنج وجود دارد، تغییراتی می‌تواند باعث امن‌تر شدن خانه شما شود.

    کمک‌های اولیه برای صرع: این نکات می‌تواند باعث اطمینان از ایمنی می‌شود، زمانی که شما یا همسرتان صرع دارید.

    چه زمانی لازم است که با پزشک تماس بگیرم؟ این‌ها علائم عوارض جانبی داروها هستند، و نکاتی در مورد مواجهه با آن‌ها

 

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :