آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/09/06 17:21

ایدز

ویروس اچ آی وی (HIV)، عامل ایجاد بیماری ایدز است. این بیماری نوعی نقص ایمنی اکتسابی است که در اثر انتقال ویروس اچ آی وی و پس از طی دوره ی کمون خود که می تواند از 6 ماه تا بیش از 10 سال باشد، ایجاد می شود.

کلیات

 

از اینجا شروع کنید. حقایق اولیه را در مورد اچ آی وی مثبت بودن بیاموزید. دریابید چه کسی در خطر گرفتن ویروس ایدز است و چگونه از ایدز پیشگیری کنیم.

اچ آی وی چیست؟

 

    حقایق اچ آی وی / ایذر : اگر شما تازه شروع به آموختن درمورد اچ آی وی و اِیذر کردیه اید از اینجا شروع کنید.

    هفت افسانه درباره ی اچ آی وی / ایدز : شایع ترین افسانه ها درمورد اچ آی وی و ایدز را دفع کنید.

    ایدز در کودکان : نوشته شده برای پزشکان، این یک شمای تخصصی از ایدز اطفال می باشد.

 

علل و روش انتقال

 

    علل اچ آی وی : اچ آی وی باعث ایدز می شود. دریابید چگونه!

    آیا اچ آی وی باعث ایذر می شود؟ بعضی مردم باور نمی کنند که اچ آی وی موجب اِیدز می شود. آنها به طور وحشتناکی اشتباه میکنند. اینجا علت آن توضیح داده شده است.

    اساس اچ آی وی و ایذر: حقایقی در مورد اچ آی وی و ایذر و علل هر کدام بیاموزید.

    علت عفونت با ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) : علل اچ آی وی چیست و چگونه منتقل می شود؟

    راه هایی که اچ آی وی نمی تواند از آن منتقل شود : اچ آی وی بیرون از بدن زنده نمی ماند. اچ آی وینمی تواند از یک شخص به شخص دیگر از راه های زیر منتقل شود!!

 

آیا شما در خطر هستید؟

 

    چه چیزهایی خطر ابتلا را در شما افزایش می دهد: در مورد عوامل خطر ابتلا به اچ آی وی بیاموزید.

    عوامل خطر اچ آی وی / ایذر: بعضی عوامل خطر احتمال ابتلای شما به اچ آی وی را نسبت به دیگران بیشتر افزایش می دهد. شما نمی توانید به طور کامل خطر را حذف کنید، اما می توانید کارهایی انجام دهید تا خطر کاهش یابد و از خود محافظت کنید.

 

پیشگیری

 

    پیشگیری از اچ آی وی: آیا می دانستید اچ آی وی به راحتی قابل پیش گیری است؟ اینجا توضیح می دهیم چگونه.

 

علایم و انواع

 

در اینجا شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد علائم و نشانه های عفونت اچ آی وی پیدا کنید - و انواع عفونت ها و سرطان ها که به ایدز منجر می شود.

علایم

 

    علائم و مراحل اچ آی وی / ایدز: در مورد نشانه های زودرس و دیررس اچ آی وی و ایدز بدانید.

 

انواع

 

    مراحل عفونت اچ آی وی: از عفونت اچ آی وی به ایدز یک پیشرفت بیماری وجود دارد. در اینجا توضیح مختصری آورده شده است.

 

عوارض: ایدز و دیگر مشکلات سلامتی

 

    اچ آی وی / ایدز و عفونت های فرصت طلب: در واقع اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) سلول های سفید خون بدن را مورد حمله قرار می دهد مخصوصا یک زیر مجموعه به نام سلول های CD4 یا T کمکی. این حمله اجازه می دهد تا عفونت های فرصت طلب از یک سیستم ایمنی ضعیف شده استفاده کنند و می تواند به بیماری، سرطان و یا مشکلات عصبی منجر شود.

    ایدز / اچ آی وی و پنومونی (PCP) : پنومونی ناشی از پنوموسیستیس (PCP) یک عفونت جدی است که باعث التهاب و تجمع مایع در ریه ها می شود.

    ایدز / ا آی وی و سیتومگالوویروس : مورد CMV می تواند در افراد مبتلا به اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) بیماری شدیدی شود. این می تواند از یک سیستم ایمنی ضعیف شده بهره ببرد، به همین دلیل است که آن را یک عفونت فرصت طلب می نامند.

    ایدز / اچ آی وی و سل: سل با استفاده از یک سیستم ایمنی ضعیف شده طولانی تر می شود، به همین دلیل است که یک عفونت فرصت طلب نامیده می شود. در سراسر جهان، سل علت اصلی مرگ و میر افراد آلوده به اچ آی وی (سندرم نقص ایمنی انسان) است.

    اچ آی وی / ایدز و تجمع مایکوباکتریوم اویوم: همراه با اچ آی وی، معمولا عفونت MAC عمدتا پس از تشخیص بیماری ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) اتفاق می افتد و هنگامی که تعداد سلول CD4 به زیر 50 می شود.

    ایدز / اچ آی وی و زوال عقل: دمانس پیچیده ی ایدز توسط ویروس خود اچ آی وی ایجاد می شود، نه با عفونت های فرصت طلبی که معمولا در این دوره از بیماری رخ می دهد. ما این که این ویروس دقیقا چگونه به سلول های مغز خسارت وارد می کند را نمی دانیم.

    سندرم اتلاف ایدز: سندرم اتلاف ایدز هنگامی که شما به ایدز مبتلا شده اید و حداقل 10٪ از وزن بدن خود را - به ویژه عضلانی- را از دست داده اید، رخ می دهد. همچنین می تواند حداقل 30 روز از شروع اسهال یا ضعف شدید و تبی که به عفونت مرتبط نیست، رخ دهد.

    ایدز / اچ آی وی و لنفوم غیر هوچکین: افراد مبتلا به اچ ای وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) یک سیستم ایمنی ضعیف شده دارند. در نتیجه، به احتمال زیاد به گسترش برخی سرطان ها منجر می شوند. این شامل لنفوم غیر هوچکین (NHL) می باشد.

    لیپودیستروفی و اچ آی وی: لیپودیستروفی یک مشکل است که در آن بدن به تولید، استفاده، و ذخیره ی چربی می نماید که توزیع مجدد چربی نامیده می شود. از آنجا که استفاده گسترده از درمان ضد رترو ویروسی آغاز شده، تعداد افراد اچ آی وی مثبت مبتلا به لیپودیستروفی افزایش یافته است.

    ایدز / اچ آی وی و سارکوم کاپوزی: غدد مبارزه کننده با عفونت - سارکوم کاپوزی (KS) یک نوع سرطان است که عمدتا تحت تاثیر پوست، گره دهان و لنفاوی می باشد اما همچنین می تواند بر ارگانهای دیگر مانند ریه ها و دستگاه گوارش اثر می گذارد.

    جلوگیری از عفونت های دیگر هنگامی که شما مبتلا به اچ آی وی هستید: فردی که اچ آی وی داشته باشد در مبارزه با عفونت های دیگر نیز مشکل دارد. شما می توانید به حفاظت فرد از عفونت کمک کنید.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :