سالمندان در کرج ، خانه سالمندان کرج ، سالمند در کرج ، آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/08/28 11:17

نگاه کلی به آلزایمر و واقیعت های دمانس

علائم آلزایمر مثل حمله­ های زودهنگام آلزایمر  شامل مشکلات حافظه ­ای، قضاوت و تفکر است. مشکلات حافظه و دمانس با پیشرفت بیماری شدیدتر می­ شوند. علائم می­ توانند با دارو درمانی کاهش یابند اما درمان نمی­ شوند.

 

نگاه کلی و واقیعت ها

دمانس

 

    دمانس چیست؟ دمانس به تنهایی یک بیماری نیست. دمانس به مجموعه ­ای از علائم گفته می ­شود که ممکن است به دلیل بیماری ­ها یا وضعیت­ های مختلف ایجاد شود. بخوانید که دمانس چگونه پیشرفت می­ کند، علتش چیست و کدام وضعیت­ ها قابل درمان هستند.

    دمانس لوئی بادی چیست؟ دمانس لوئی بادی (LBD) یکی از شایع­ترین انواع دمانس است، البته بعد از آلزایمر. معمولاً برای افراد بالای 50 سال اتفاق می­ افتد. دمانس با لوئی بادی زمانی شروع می ­شود که تکان خوردن برای شما سخت می ­شود. در یک سال، مشکلات فکری و حافظه ­ای هم برای شما ایجاد می ­شوند که این­ها شبیه به آلزایمر هستند.

    دمانس لوب پیشانی - گیجگاهی چیست؟ شما احتمالاً نام بیماری آلزایمر را شنیده­ اید. این شایع­ترین فرم دمانس است، اما انواع دیگری هم هستند که کم­تر شناخته شده ­اند. دمانس لوب پیشانی – گیج­گاهی یکی از آن­ها است. آن تمایل دارد افراد بین 45 تا 60 سال را مبتلا کند.

 

بیماری آلزایمر چیست؟

 

    آلزایمر چیست؟ شایع­ترین نوع دمانس در بین افراد سالمند بیماری آلزایمر است. حدود 5/4 میلیون آمریکایی از این وضعیت رنج می­برند. این بیماری معمولاً از 65 سالگی به بعد خود را نشان می­دهد.

    ظاهر بیماری آلزایمر: اختلالات ذهنی در این بیماری ابتدا خود را با مشکلات حافظه­ ای نشان می­ دهند. چیزهایی که بعد از حافظه تحت تأثیر قرار می ­گیرند، احساسات و مهارت­ ها هستند. ضایعات مغزی که پلاک ­های آنیلوئیدی و در هم پیچیدگی ­ها نامیده می­ شوند، در مغز تجمع می­ کنند و باعث اختلالات و کاهش توانایی ­ها می ­شوند که زندگی روزانه را مختل می­ کند.

    سوالات رایج: اگر تشخیص آلزایمر گرفته اید سوالات زیادی برای شما مطرح است در اینجا بیشتر بخوانید.

 

علت ­ها

 

    آیا آلزایمر ژنتیکی است؟ چندین عامل برای وقوع این بیماری ، نقش دارند. سابقه خانوادگی فقط یکی از آن­هاست. اینجا را کلیک کنید تا ببینید چرا دانشمندان فکر می­ کنند ژنتیک یکی از عوامل ابتلا به این بیماری است.

    آلومینیوم و آلزایمر: خیلی از دانشمندان به آلومینیوم ( از منابع غذایی یا ظروف غذاخوری ) به عنوان یک علت برای این بیماری یاد می ­کنند. در اینجا بحث ­های جالبی با این عنوان قرار دارد.

 

آیا شما در خطر ابتلا هستید؟

 

    عوامل خطر برای آلزایمر: تعداد بیماران بعد از سن 65 سالگی، هر 5 سال دو برابر می­ شود. آیا شما در خطر  این بیماری هستید؟ این واقعیت ­ها را در اینجا بخوانید.

    سندروم داون و آلزایمر: افراد با سندروم داون ممکن است پیری زودرس را تجربه کنند. به همین دلیل آن­ها در معرض خطر بیشتر برای وضعیت­ های مربوط به سالمندی مانند آلز ایمر هستند.

    عوامل خطر ژنتیکی آلزایمر: ژن­ ها به تنهایی سرنوشت­ ساز نیستند. اما خیلی از عوامل مستعدکننده افراد برای آلز ایمر ژنتیکی هستند. در اینجا مطالبی که محققان بدست آورده ­اند وجود دارد.

    چاقی و آلزایمر: همه­ گیر شدن چاقی در امروز می­ تواند همه­ گیری آلز ایمر برای فردا را رقم بزند. سطوح بالای انسولین در افراد چاق می ­تواند به معنی یک عامل خطر برای آلزایمر باشد. بیماران دیابتی ریسک بالایی دارند.

    عوامل ژنتیکی (APOE): یک عامل خطر که از قبل شناخته شده است، ژنی به نام APOE 4 است که یک پروتئین به نام آیولیپوپروتئین را تولید می­ کند. داشتن این ژن به معنی ابتلای قطعی شما به آلزایمر نیست ولی این احتمال را بیشتر می ­کند. بیشتر در این باره بخوانید.

 

پیشگیری

 

    پیشگیری از دمانس: فعالیت ­های اوقات فراغت مثل خواندن، بازی­ های کارتی و مهره ­ای، آلات موسیقی و رقصیدن باعث کاهش احتمال دمانس می ­شود. در مورد ورزش ­های مغز بیشتر بدانید.

    پیشگیری از آلزایمر: عادت­ های سلامتی ما به طور کلی می ­توانند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند. آنچه که مؤسسه ملی سالمندان می­ خواهد بگوید در اینجا قرار دارد.

    درک بیماری آلزایمر «پیشگیری»: اگر چیزی قادر به پیشگیری از آلزایمر است، هیچ­کس به طور حتمی نمی­ داند که آن چیست. آلزایمر تمایل دارد به صورت ارثی خانواده ­ها را مبتلا کند. اما اگر شما والدین و یا خواهر و برادری دارید که آلزایمر دارند، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما هم حتماً مبتلا خواهید شد. بهترین کاری که شما می­ توانید بکنید این است که یک سبک زندگی سالم را پیش بگیرید.

 

علائم و انواع

آیا شما علائم هشدار دهنده و انواع بیماری آلزایمر را می­شناسید؟ این مقالات به شما کمک خواهند کرد تا بفهمید کدام علائم مربوط به آلزایمر هستند و کدام اینگونه نیست.

علائم

 

    علائم آلزایمر: آیا این علائم مربوط به بیماری آلزایمر هستند یا به دلیل روند پیری نرمال هستند؟ همه ­ی ما وقتی پیر می ­شویم چیزهایی را فراموش می­ کنیم. فراموشی­ های خفیف نرمال هستند. اما مشکلات جدی حافظه می ­تواند باعث زندگی وابسته و مشکلی شود. این مطالب را برای شناخت راه ­های تقویت حافظه خود بخوانید.

    7 مرحله از بیماری آلزایمر: همه ­ی مراحل به ترتیب اتفاق نمی ­افتند و علائم ممکن است متفاوت باشند. اما این مرحله­ بندی می ­تواند به شما کمک کند تا برای بیمار آلزایمری­ تان برنامه ­ریزی کنید.

 

علائم هشداردهنده

 

    10 علامت زودهنگام آلزایمر: فراموشی خفیف می­ تواند بخشی از روند پیری طبیعی باشد. اگر شما برای یادآوری اسم کسی در یک لحظه مشکل دارید ولی بعداً یادتان می­ آید، این یک مشکل جدی نیست. اما اگر مشکلات حافظه­ ای به طور قابل توجهی زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده است، می­ تواند یک علامت از شروع آلزایمر باشد.

    این علائم به دلیل آلزایمر است یا بخشی از روند طبیعی پیری است؟ همچنان که سن شما بالاتر می­ رود، احتمال فراموش کردن یک کلمه، جایی که شما کلید خودرویتان را گذاشته ­اید و یا نام همسایه ­تان که در مغازه او را دیده ­اید، بیشتر می ­شود.

 

انواع

 

    انواع آلزایمر: چندین نوع الزایمر وجود دارد.

    آلزایمر زودهنگام: آلزایمر زودهنگام یک نوع از این بیماری است که افراد را قبل از 65 سالگی مبتلا می­ کند. درمانی برای آن وجود ندارد، اما داروهایی هستند که می­ توان با آن­ها علائم را کنترل کرد. علائمی مثل کاهش قدرت حافظه، مشکلات خواب و تغییرات رفتاری. نوع زودهنگام بیماری الزایمر معمولاً در دهه­ های 40 و 50 زندگی بیماران خود را نشان می­ دهد ولی علائم کم کم از دهه 30 به بعد آشکار می­ شوند.

 

تشخیص و آزمایش­ ها

 

برای رسیدن به بهترین درمان آلزایمر، تشخیص زودهنگام اهمیت دارد. این مقالات آنچه را که پزشکان به دنبال آن هستند، توضیح می­دهد. و همچنین چیزهایی که شما نیاز دارید بدانید.

تشخیص

 

    تشخیص آلزایمر: حتی اگر فردی واقعاً مبتلا به آلزایمر باشد، گفتن این مسأله به وی آسان نیست. در این جا نحوه این کار بیان شده است.

    درک آلزایمر: تشخیص و درمان: اگر شما فکر می ­کنید خودتان یا عزیزتان علائم الزایمر را دارید، با یک پزشک مشورت کنید. او می­ تواند به شما کمک کند.

 

آزمایش ­ها

 

    تست APOE و مشاوره ژنتیک: یک تست خونی برای تشخیص APOE که یکی از عوامل خطر الزایمر است، کمک­ کننده است. در مورد مفهوم نتیجه این آزمایش بیشتر بدانید.

 

درمان و مراقبت

 

درمان و مراقبت از آلزایمر دست در دست همدیگر حرکت می ­کنند. هنوز هیچ درمانی وجود ندارد اما همانطور که شما در اینجا می ­بینید، کارهای زیادی وجود دارد که می­ توان انجام داد.

درمان

 

    گزینه ­های درمانی: بیاموزید که چگونه دارودرمانی، درمان حسی، درمان­ های جایگزین و غیره چگونه می­ توانند برای کاهش علائم الزایمر کمک­ کننده باشند.

    دارو درمانی: اطلاعات دقیق داروهای مصرفی برای درمان آلزایمر را دریافت کنید.

    درمان مشکلات رفتاری: بیماران آلزایمری ممکن است آشفته شوند. در اینجا نحوه ­ی برخورد با آشفتگی در بیماران الزایمری توضیح داده شده است.

    آزمایش­ های کلینیکی آلزایمری: درمان آینده وابسته به شرکت بیمارن الزایمری در آزمایش ­های کلینیکی در حال حاضر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش­ های کلینیکی آلزایمر به این جا مراجعه کنید.

    تحقیقات آلزایمر: تحقیقات آلزایمر نوید درمان در آینده را می­ دهد. در اینجا مطالب بیشتر را بخوانید.

 

مراقبت

 

    زمانی که عزیزتان به آلزایمر است از کجا باید شروع کنید؟ زمانی که برای عزیز شما تشخیص الزایمر گذاشته شد، مشکل است که بتوانید بفهمید از کجا باید شروع کنید تا برای آینده برنامه­ ریزی کنید. نقش جدید شما به عنوان یک پرستار می ­تواند مشکل باشد. به عنوان یک تصمیم ­گیرنده شما نیاز دارید که یک برنامه مدون داشته باشید. در اینجا یک لیست از اقدامات مناسب وجود دارد.

    ایمنی خانه: در اینجا چگونگی تبدیل یک خانه به محیطی امن برای یک بیمار الزایمری توضیح داده شده است.

    تصمیم ­گیری برای مراقبت طولانی ­مدت: قرار دادن یک خانواده برای پرستاری از بیمار الزایمری تصمیم مشکلی است. شما باید مسائل اجتماعی، مالی و شخصی را درنظر بگیرید. در مورد عواملی که در هنگام تصمیم­ گیری باید بیشتر به آن­ها دقت کنید، اطلاعات کسب کنید.

    مراقبت روزانه از بیمار آلزایمری: بدون توجه به اینکه شما چقدر در نگهداری از یک بیمار الزایمری توانا هستید، بدون شک شما هم نیاز به استراحت دارید. گاهی اوقات، یک دوست یا عضو خانواده نزدیک می­ تواند زمانی که شما به استراحت نیاز دارید، به شما کمک کند. اما در موارد دیگر نحوه مراقبت از سالمند بیمارتان مهم است.

    مؤسسات نگهداری از بیماران آلزایمری: انواع مختلفی از نگهداری بیمارن الزایمری برای خانواده ­ها.

    خانه ­های سالمندان برای بیمارن آلزایمری: زمانی که یک فرد الزایمری نمی ­تواند به تنهایی در خانه زندگی کند، خانه ­های سالمندان یکی از گزینه ­های پیشرو برای خانواده­ ها است تا مطمئن باشند عزیزشان تحت مراقبت و توجه کافی است و در محلی امن قرار دارد.

    مسائل قانونی: بعد از تشخیص الزایمر هر چه سریعتر در مورد مسائل قانونی برنامه ­ریزی کنید. در اینجا نشان داده شده است که چگونه شروع کنید.

    اسناد از قبل تعیین شده: بعضی از انواع وضعیت سلامت، مثل بیماری الزایمر، به معنی این هستند که در بعضی از مواقع شما قادر به تصمیم­ گیری برای خودتان در مورد نحوه مراقبت از سلامتتان نیستید. در این موارد لازم است تا اسناد قانونی مبنی بر نحوه درمان و مراقبت شما وجود داشته باشد، به این اسناد قانونی امریه از قبل تعیین شده می­ گویند.

    مراقبت از راه دور: اگر مادر شما مبتلا به الزایمر است و در منطقه ­ای دور از شما زندگی می­ کند، شما چگونه می ­توانید برای مراقبت به او کمک کنید؟ این مقاله از کتاب سلامت: مراقبت از راه دور؛ «یک راهنما برای مراقبت از فاصله­ ی زیاد« گرفته شده است.

 

زندگی و مدیریت

 

زندگی کردن با بیماری آلزایمر نیازمند مراقبت است، مراقبت از بیمار و پرستار او. در اینجا راه ­های مدیریت هر دو نوع مراقبت و کارهای ضروری آورده شده است.

زندگی کردن و کنار آمدن

 

    مراقبت کردن از کسی که الزایمر دارد: اگر شما پرستار یک فرد مبتلا به الزایمر هستید، باید از خودتان هم مراقبت کنید. یاد یگیرید چرا و چگونه.

    یک چک لیست برای کارهای روزانه: زمانی که شما پرستار یک فرد مبتلا به آلزایمر هستید، یکی از اهداف شما باید این باشد که تا حد امکان بیمارتان خودش کارهایش را انجام دهد. از این چک لیست برای کمک کردن به او برای انجام کارهایش کمک بگیرید.

    مراقبت روزانه: در اینجا اصول پایه­ ای مراقبت از بیماران آلزایمری آورده شده است.

    نکات مراقبتی شخصی: افراد مبتلا به الزایمر نیازمند به کمک برای کارهای خیلی شخصی هستند. در اینجا یک مرور کلی وجود دارد.

    تقویت روابط: همیشه ارتباط برقرار کردن با یک فرد آلزایمری آسان نیست. نکاتی در اینجا آورده شده است.

    برخورد با رفتارهای غیرقابل پیش­ بینی: افراد آلزایمری ممکن است رفتار عجیبی داشته باشند. در این جا نشان داده ­ایم چگونه با آن ­ها برخورد کنید.

    مدیریت عوارض آلزایمر: بیماری آلزایمر معمولاً با کاهش قدرت حافظه شروع می­ شود. اما زمانیکه بیماری پیشرفت می­ کند، می ­تواند باعث بسیاری از مشکلات روحی، روانی و جسمانی شود. در اینجا راه ­هایی برای مشکلاتی که ممکن است الزایمر برای بیمارتان بوجود بیاورد، آورده شده است.

    کنار آمدن با بیماری الزایمر: پزشک می­ گوید او مبتلا به آلزایمر است. چگونه با خبری مثل این کنار می­ آیید؟ برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.

    نکاتی برای حفظ یک زندگی نرمال:  زندگی ادامه دارد حتی برای فردی با بیماری الزایمر. در اینجا نکاتی برای زندگی روزانه افراد آلزایمری وجود دارد.

    مشورت و حمایت: یک بیمار آلزایمری به مراقبت روحی و جسمی نیاز دارد. در اینجا، مکان­ هایی که گزینه­ های موردنیاز شما را در اختیارتان قرار می­ دهند وجود دارد.

    نکات تغذیه ­ای: داشتن یک رژیم متعادل برای افراد الزایمری مهم­تر از دیگران است. در اینجا تعدادی نکته در مورد تغذیه وجود دارد.

    ورزش: تا زمانی که امکان دارد، بیماری آلزایمری باید فعالی باشد. در اینجا تعدادی بایدها و نبایدها آورده شده است.

    سندروم غروب خورشید: اگر شما پرستار یک فرد مبتلا به آلزایمر یا دمانس هستید، ممکن است متوجه تغییرات واضحی در رفتار آن­ها هنگام عصر و غروب آفتاب شوید. پزشکان به آن سندروم غروب خورشید می ­گویند.

    آلزایمر و مشکلات خواب: افراد مبتلا به بیماری الزایمر دچار تغییرات زیادی می ­شوند و معمولاً مشکلات خواب یکی از قابل توجه­ ترین آنهاست.

    پرخاشگری در آلزایمر: گاهی اوقات، بیماران الزایمری بدون دلیل خاصی از کوره درمی ­روند. پرخاشگری خودش می­ تواند نشانه آلزایمر باشد. اگر بیمارتان پرخاشگری می­ کند، به خاطر داشته باشید که رفتار او عمدی نیست. کارهایی هستند که شما می ­توانید آن­ها را انجام دهید تا بیمارتان احساس بهتری داشته باشد.

    هنر و موسیقی درمانی برای آلزایمر: بعضی از درمان­ های آلز ایمر شامل داروها می­ شود. اما بعضی ­ها مثل هنردرمانی، شامل دارو نمی ­شود. هدف در درمان بیماری آلز ایمر حفظ کیفیت مناسب برای بیماران است.

    آلزایمر با بدن شما چه می­ کند؟ خیلی از مردم می ­دانند که آلز ایمر روی حافظه اثر می­ گذارد. اما علائم می­ توانند علاوه بر علائم ذهنی، جسمانی هم باشند.

 

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :