سالمندان در کرج ، خانه سالمندان کرج ، سالمند در کرج ، آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/06/30 13:26

سالمندی ، دوران از دست دادن سلامتی

دکتر طیبه فردوسی

شناخت - رفتار درمانگری سالمندان


سالمندانی بیشتر زندگی می کنند که سالمترند ، افزایش طول عمر با میزان سلامتی مرتبط است ( بالتز و اسمیت ، سازمان جهانی بهداشت ).

در سالهای اخیر علت اصلی مرکز سالمندان تغییر کرده است . به این معنی که سالمندانی که به بیماری های حاد ولی زودگذر مبتلا می شوند ، بیشتر از سالمندانی که به بیماری های مزمن دچار هستند تلف می شوند . سه علت اصلی مرگ سالمندان : 1- بیماری قلبی ، 2- سرطان و 3- سکته ، عنوان شده است ( ساهیون و دیگران 2001 ) بنابراین هنگامی که با سالمندان سرو کار داریم ، متوجه می شویم که آنها حداقل به یک بیماری مزمن دچار هستند و بیشتر آنها در شرف ابتلا به بیماری های مختلف مانند آرتروز ، فشار خون ، بیماری قلبی ، آب مروارید یا دیابت قرار دارند .

در یک دوره زمانی سه ماهه ، سالمندان بیشتر از جوانان به پزشک خانوادگی خود مراجعه می کنند و اغلب نیز در منزل تحت درمان قرار می گیرند ( او ، ان ، اس 2001 ) . با وجود این که وجود بیماری های مزمن در افراد مسن وجود دارد ، از به خودی خود بیماری های مزمن از نظر سالمندان بیماری محسوب نمی شوند ( سازمان بهداشت جهانی ، 2002 ، 1999 ) . نکته حائز اهمیت این است که در مقایسه با افراد مسن ، بیشتر کهنسالان وضعیت سلامت جسمانی خود را خوب توصیف می کنند ( میدوینتر ، 1992 ) . به گزارش مرکز بررسی جامع خانوار بریتانیا ( او ، ان ، اس ، 2000 ) در سال 1998 ، 60 درصد از مردان و 61 درصد از زنان 65 ساله و بالاتر ، وضعیت سلامت جسمی خود را خوب یا عالی اعلام کرده اند . به طور کلی 77 درصد از سالمندان خود را سالم یا نسبتا سالم می دانند و فقط 12 درصد از آنها خود را بیمار یا بسیار بیمار معرفی کرده اند . بیماری های مزمن ( آرتروز ، فشار خون و ....) با افزایش سن به تدریج خود را نشان می دهند . بنابراین هر فرد فرصت کافی برای سازگاری با این ناتوانی ها ( بیماری ها ) یا جبران آن ، در اختیار دارد .

باافزایش سن احتمال پیشرفت بیماری های مزمن بیشتر می شود . بنا به یک گزارش در سال 1998 در بریتانیا ف 20 درصد از افراد 44 ساله و پایین تر و 50 درصد از اشخاص 45 ساله به بالا به یک بیماری مزمن مبتلا بودند . همچنین بر طبق اظهارات مرکز بررسی جامع خانوار بریتانیا در سال 1998 ، 59 درصد از افراد 75 – 65 ساله و 66 درصد از افراد 75 ساله و بالاتر ، یک بیماری مزمن و نقص عضو را تجربه کرده اند . در این میان 42 درصد از سالمندان اظهار داشتند که تحرکشان ( به علت بیماری ) کم شده و 20 درصد نیز اعلام کرده اند که محدودیتی در حرکت خود احساس نمی کنند . بخش اسکلتی و ماهیچه ای ، سیستم قلب و گردش خون بیشتر در معرض بیماری های مزمن قرار دارند و با افزایش سن نیز پیشرفت بیماری این اندام ها سیر صعودی می یابد . همان طور که گفته شد بین افزایش سن و بیماری های قلبی و دستگاه گردش خون ارتباط مستقیم وجود دارد . به طوری که از هر 1000 مرد و زن 16 تا 44 ساله ، 19 مرد و 13 زن و از هر 1000 سالمند 75 ساله و بالاتر 310 مرد و 299 زن به بیماری قلبی دچار هستند . بیشترین تعداد بیماران قلبی در اروپا مربوط به بریتانیا می شود ( تی ، دبلیو ، جی ، 1999 ) . با این که شواهدی مبنی بر ارتباط افزایش سن و بیماری وجود دارد ، اما باید به خاطر داشته باشیم که شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد همه سالمندان دچار بیماری و کسالت نمی شوند . با بررسی میزان بیماری قلبی در افراد 75 ساله و بالاتر مشخص شد که 70 درصد از بیماران مرد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی مزمن ، از این بیماری ها جان سالم به در برده اند .

به نظر میرسد که سالمندان ، ابتلا به بیماری های مزمن را به عنوان جزئی از روند پیرشدن پذیرفته اند . زیرا تعدادی از آنها ابتلا به یک بیماری مزمن را ناتوانی نمی دانند و برای تشخیص پزشکی آن اقدام نمی کنند ( او ، ان ، اس ، 2000 ) . اگر چه ضعف سلامت جسمانی ممکن است به عنوان یک عامل مهم برای بروز درماندگی روان شناختی باشد ( کرامر و دیگران ، 1992 ) . اغلب علائم اختلالات روانی سالمندان به درستی توسط درمانگران حرفه ای سلامت سالمندان برای شکایتهای جسمی تشخیص داده نمی شوند . اگر چه ممکن است این موضوع حقیقت داشته باشد که با افزایش افسردگی ، خطر از کارافتادگی افزایش می یابد و این از کارافتادگی نیز خطر افسردگی را افزایش می دهد . ( گیرلند و دیگران ، 1998 ) . رابطه بین افسردگی و از کارافتادگی بسیار پیچیده تر از یک ارتباط ساده یک به یک است .

سالمندی، دوران از دست دادن سلامتی
افسردگی و از کار افتادگی
شیوع و پیش آگهی سلامتی در سالمندان
خودکشی و سالمندان: بررسی تمایلات خودکشی
خلاصه شناخت- رفتار درمانگری سالمندان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :