سالمندان در کرج ، خانه سالمندان کرج ، سالمند در کرج ، آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1395/07/21 17:10

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 که دیابت بزرگسالان نام دارد، نسبت به دیابت نوع 1 شایع تر است، از طرف دیگر نقش چاقی در ایجاد این بیماری بارز تر می باشد.

    کلیات

    علل

    تشخیص و آزمایش

    پیشگیری و درمان

    زندگی با

    عوارض

مطالبی در مورد علائم، علل، و درمان های دیابت نوع 2 بیاموزیم.

دیابت نوع 2  چیست؟

دیابت نوع 2، که بعضا به نام دیابت بدون نیاز به انسولین شناخته شده، رایج ترین شکل از دیابت است، 90٪ تا 95٪ از 26 میلیون آمریکایی مبتلا به این دیابت هستند.

یابت یک بیماری تمام عمر است که حالت بدن از گلوکز در خون که یک نوع از قند است، تاثیر می گیرد. 

بسیاری از افراد بیماری نوع 2 را دارند. حدود 27 میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند.  و 86 میلیون دیگر احتمال ابتلا به  دیابت را دارند:  قند خون آنها طبیعی نیست، اما به اندازه کافی برای دیابت بالا نیست

چه عواملی باعث بروز دیابت می شود؟

لوزالمعده هورمونی به نام انسولین تولید می کند. این چیزی است که اجازه می دهد تا سلول ها گلوکز در مواد غذایی که شما می خورید را به انرژی تبدیل کنند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می کنند ، اما سلول های شان آن را بآن طور که باید استفاده نمی کند.  پزشکان این را مقاومت به انسولین می گویند. 

در ابتدا، لوزالمعده تلاش به تولید انسولین بیشتر برای گرفتن گلوکز داخل سلول می کند. اما در نهایت نمی توانند آن را نگه دارند، و به جای آن قند قند در خون ساخته می شود.

معمولا ترکیبی از چیزهایی باعث دیابت نوع 2  می شود، عبارتند از:

ژن. دانشمندان بیت های مختلف DNA که موجب می شود بدن خود انسولین بسازد را پیدا کرده اند. 

وزن اضافی. چاق بودن یا اضافه وزن می توانید موجب مقاومت به انسولین می شود، به خصوص اگر شما اضافه وزن در اطراف میانیتان باشد.  در حال حاضر دیابت نوع 2 کودکان و نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار، عمدتا به دلیل چاقی دوران کودکی است.

سندرم متابولیک . افراد مبتلا به مقاومت به انسولین اغلب یک گروه از شرایط از جمله قند خون بالا، چربی اضافی در اطراف کمر، فشار خون بالا و کلسترول و تری گلیسیرید بالا داشته اند. 

قند بیش از حد از کبد . هنگامی که قند خون شما کم است، کبد تان آن را میسازد و و گلوکوزارسال می کند.  بعد از خوردن غذا، قند خون شما بالا می رود، و معمولا کبد متوقف خواهد شد و گلوکز خود را برای بعد ذخیره می کند. اما کبد برخی از مردم اینگونه نیست.  آنها قند را حفظ می کند.

ارتباط بد بین سلول . گاهی اوقات سلول سیگنال های اشتباه ارسال می کند و یا پیام را به درستی انتخاب نمی کند. هنگامی که این مشکلات چگونگی تولید و استفاده  سلول ها از انسولین و یا گلوکز را تحت تاثیر قرار می دهد ، یک واکنش زنجیره ای می تواند به دیابت منجر شود.

سلول های بتا شکسته. اگر سلول که انسولین را ارسال می کند، مقدار اشتباه انسولین در زمان اشتباه را به همراه داشته باشد، قند خون افت می کند. قند خون بالا نیز می تواند به این سلول ها آسیب بزند.

عوامل خطر و پیشگیری

در حالی که بعضی چیزها احتمال ابتلا به دیابت را بیشتر می کند، آنها نمی خواهند شما را بیمار کنند. اما بیشتر که در مورد شما صدق کند، بیشتر احتمال برای گرفتن آن را دارید.

برخی از چیزهایی که شما نمی توانید کنترل کنید.

    سن: 45 ساله یا مسن تر

    خانواده: پدر و مادر، خواهر، برادر و یا مبتلا به دیابت

    قومیت: آفریقایی-آمریکایی، بومی آلاسکا، بومیان آمریکا، آسیایی آمریکایی، اسپانیایی یا لاتین یا جزایر اقیانوس آرام آمریکا

برخی از چیزهایی که به سلامت خود و سابقه پزشکی مربوط می شود. دکتر شما ممکن است بتواند کمک کند.

    دیابت

    بیماری های قلبی و رگ های خونی

    فشار خون بالا، حتی اگر آن تحت کنترل و درمان باشد

    HDL پایین ("خوب") کلسترول

    تری گلیسیرید بالا

    اضافه وزن یا چاقی

    داشتن نوزادی با وزن بالای 9 پاند

    داشتن دیابت بارداری در حالی که شما باردار بوده اید

    سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS )

    آکانتوز نیگریکانس، یک بیماری پوستی با شرایط راش های تیره دور گردن یا زیر بغل

    افسردگی

عوامل خطرناک دیگر در صورتی عادات روزانه و سبک زندگی تان باشد.  این ها آنهایی هستند که شما واقعا می تواند انجام دهید.

    انجام ورزش کم و یا هیچ

    سیگار کشیدن

    استرس

    خواب خیلی کم یا بیش از حد

از آنجا که شما نمی توانید آنچه در گذشته اتفاق افتاده است را تغییر دهید ، در مورد آنچه شما در حال حاضر و آینده است و می توانید انجام دهید تمرکز کنید. دارو مصرف کنید و پیشنهادات دکتر خود را برای سالمتی دنبال کنید.  تغییرات ساده در خانه می تواند تفاوت بزرگی را بسازند.

    از دست دادن وزن. حذف تنها 7 درصد تا 10 درصد از وزن خود می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا نصف کاهش دهد.

    فعالیت کنید. حرکت ماهیچه ها از انسولین استفاده می کنند. سی دقیقه پیاده روی سریع روزانه خطر را نزدیک به یک سوم کاهش می دهد.

          صحیح غذا بخورید.  از کربوهیدرات بسیار زیاد، نوشابه های شیرین و چربی ترانس و اشباع شده اجتناب کنید. گوشت قرمز و فراورده های آن را محدود کنید

     ترک سیگار. با دکتر خود برای جلوگیری از افزایش وزن صحبت کنید ، بنابراین شما مشکلی با حل های دیگری ایجاد نمی کنید.

علائم

علائم و نشانه های بسیار خفیف دیابت نوع 2 که شما آنها را متوجه نمی شود.  در واقع، حدود 8 میلیون نفر هستند که آن را نمی دانند.

    تشنگی و پرنوشی

    ادرار زیادی

    تاری دید

    تند خو بودن

    سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست و یا پا

    احساس فرسودگی

    زخمهایی که بهبود نمی یابند

    عفونت مخمر که ماندگار می شوند

تشخیص

دکتر شما می تواند خون تان را برای تشخیص دیابت را تست کند. معمولا پزشکان شما را در دو روز مختلف برای تست تایید تشخیص  می دهند. اما اگر قند خون خود را بسیار بالا بود و یا شما یک مقدار زیادی از علائم را داشتید، این آزمون  را احتمالا همه شما نیاز دارید.

A1C   : مثل متوسط ​​قند خون تان بیش از 2 یا 3 ماه گذشته است.

قند خون ناشتا: این اندازه گیری قند خون خود را با معده خالی. شما نمیتوانید  هیچ چیزی به جز آب به مدت 8 ساعت قبل از آزمون برای خوردن یا نوشیدن انتخاب کنید.

 

آزمون تحمل گلوکز خوراکی (OGTT ): این آزمون قند خون تان را قبل و2 ساعت پس نوشیدن  یک نوشیدنی شیرین برای دیدن قند اینکه بدن تان چگونه عمل می کند، چک می شود.

 

آثار بلند مدت دیابت نوع دو

در طول زمان، قند خون بالا می تواند آسیب بزند و باعث مشکلاتی برایتان شود:

    قلب و عروق خونی

    کلیه

    چشم

    مغز و اعصاب، که می تواند  منجر به مشکلات گوارشی ، احساس در پای ، و پاسخ های جنسی تان شود

    التیام زخم

    بارداری

بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض برای مدیریت خوب دیابت دیابتتان  چنین است .

    نگاهی به داروهای دیابت یا انسولین خود را در زمان.

     قند خون خود را بررسی کنید.

    درست غذا بخورید، و وعده های غذایی تان را حذف نکنید

    به دکتر خود به طور منظم به چک کردن علایم اولیه مراجعه کنید

پیش دیابت: علائم، تشخیص، درمان آن و موارد دیگر

پیش دیابت هیچ نشانه ای ندارد، اما تقریبا همیشه قبل از ابتلا به دیابت نوع 2 حضور دارد. این بدان معنی است سطح قند خون شما از حد طبیعی بالاتر است، اما نه به اندازه ای که این بیماری تشخیص داده شود.

پیش دیابت چیست ؟

این وضعیت سلامت گول زننده بدون علامت است. اما آن تقریباً همیشه حاضراست قبل ازاین که شما به دیابت نوع 2 مبتلا شوید. این بدان معنی است که سطح قند خون تان بالاتر از حد طبیعی است، اما هنوز به اندازه کافی بالا نیست که برای شما این بیماری تشخیص داده شود.

حدود 86 میلیون نفر در ایالات متحده بالای سن 20 سالگی به پری دیابت مبتلا هستند. و پزشکان میبینند که نیاز دارند آن را اغلب بیشتر تشخیص دهند. درمان آن می تواند از مشکلات سلامتی جدی تر بعدی جلوگیری کند. این محدوده از دیابت نوع 2 برای قلب، رگ های خونی، چشم ها، و کلیه ها مشکل ایجاد می کند.

تا زمانی که شما  مبتلا به دیابت تشخیص داده شوید، بسیاری از این مشکلات را در بدن تان خواهید داشت.

چه کسی دیابت نوع 2 دارد؟

شما به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا هستید اگر شما:

    سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 را دارید

    اگر دیابت بارداری و یا تولد یک نوزاد با وزن بیش از 9 پوند داشتید

    مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS ) هستید

    آفریقایی-آمریکایی، آمریکایی های بومی، لاتین، و یا از جزایر اقیانوس آرام هستید

    اضافه وزن یا چاقی دارید، به ویژه در اطراف میانه بدن(چاقی زنگوله ای یا سیبی شکل)

    دارای کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا، کلسترول HDL پایین، و کلسترول LDL بالا هستید

    ورزش نکنید

    سن بالا دارید. افراد بالای 45 سال به احتمال بیشتر به آن مبتلا میشوند.

شما باید برای پری دیابت آزمایش بدهید  اگر شرایط فوق را دارید و همچنین شما:

    یک نتیجه قند خون غیر طبیعی در گذشته داشته اید

    بیماری قلبی دارید

    علائمی از مقاومت به انسولین نشان می دهید، که به معنی این است که بدن انسولین تولید می کند، اما مانند شرایط نرمال به آن پاسخ نمی دهد

علائم چه هستند؟

اگر چه بیشتر مردم مبتلا به پری دیابت هیچ نشانه ای ندارند، ممکن است شما متوجه تشنگی زیاد، ادرار بیش از حد و یا تاری چشم و یا خستگی شدید شوید.

چگونه آن تشخیص داده می شود؟

دکتر شما می تواند یکی از سه آزمایش خون مختلف را انجام دهد. آزمایش قند خون ناشتا، تست تحمل گلوکز خوراکی، یا انجام آزمایش هموگلوبین A1c - آزمون قند خون ناشتا، قند خون شما را پس از 8 ساعت ناشتا بودن اندازه می گیرد. اگر سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی بعد از تست است، ممکن است  پری دیابت داشته باشید.

تست  تحمل گلوکز خوراکی ،قند خون تان را بعد از ناشتا و پس از آن دوباره 2 ساعت پس از یک نوشیدنی بسیار شیرین ثبت می کند. اگر قند خون شما از حد طبیعی 2 ساعت پس از تست بالاتر است، شما ممکن است پری دیابت داشته باشید.

تست هموگلوبین A1c ، به قند خون متوسط شما  برای 2 تا 3 ماه گذشته نگاه می کند. می توان آن را برای دیدن این که دیابت شما  تحت کنترل است و یا تشخیص این بیماری استفاده کرد.

درمان چیست؟

درمان دیابت ساده است:

    خوردن غذای سالم و کاهش وزن. از دست دادن 5٪ تا 10٪ از وزن خود می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

    ورزش. انتخاب کنید چیزی را که شما از آن لذت می برید، مانند راه رفتن . سعی کنید حداقل 30 دقیقه در روز، 5 روز در هفته انجام دهید. شما می توانید با زمان کمتر شروع کنید و در مسیر نیم ساعته کار کنید اگر شما نیاز دارید. موضوع را با دکتر خود قبل از انجام بیش از آن پیگیری کنید.

    سیگار نکشیدن.

    درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا.

مقاومت به انسولین

مقاومت به انسولین یعنی بدن شما نمی تواند به درستی انسولینی را  که می سازد، تجزیه کند. با گذشت زمان، این مسئله سطح قند خون شما را افزایش می دهد. می تواند شما را مبتلا به دیابت نوع 2، و همچنین بیماری های قلبی کند، اما این اتفاق حتمی نیست.

مقاومت به انسولین چیست؟ آیا به این معنی است که  شما در حال رفتن به سمت دیابت نوع 2 هستید؟

اگر دکتر به شما گفته است که این شرایط را دارید، شما احتمالا این سوالها را می پرسید.

این بدان معنی است که بدن شما نمی تواند به درستی به انسولینی که ساخته شده ، پاسخ دهد. با گذشت زمان، این سطح قند خون خون تان را بالا می برد. که این می تواند شما را به سمت دیابت نوع 2، و همچنین بیماری های قلبی سوق می دهد، اما حتمی نیست. ورزش و یک رژیم غذایی خوب می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید.

علائم و تشخیص 

شما نمی توانید با حس تان بگویید که مقاومت به انسولین دارید . شما نیاز به یک آزمایش خونی دارید که سطح قند خون تان را چک کند.

به همین ترتیب، شما بدون دیدن دکتر متوجه آن نمی شوید حتی اگر بسیاری از شرایط دیگر که بخشی از سندرم مقاومت به انسولین  هستند را داشته باشید(فشار خون بالا، کلسترول "خوب" پایین، و تری گلیسیرید بالا).

تغییرات ساده شیوه زندگی یک تفاوت را می سازد 

اگر شما در حال حاضر مقاومت به انسولین دارید، شما می توانید اقداماتی انجام دهید که به سلامتی تان کمک می کند .

    ورزش. به مدت حداقل 30 دقیقه در روز فعالیت متوسط (مانند پیاده روی سریع) 5  روز یا بیشتر درهفته انجام دهید. اگر شما در حال حاضر فعال نیستید، روی آن کار کنید.

    رسیدن به یک وزن سالم . اگر شما مطمئن نیستید که وزن مناسب تان چقدر است و یا چگونه به هدف از دست دادن وزن خواهید رسید، از دکتر تان بپرسید. شما همچنین ممکن است بخواهید با یک متخصص تغذیه و یک مربی خصوصی صحبت کنید.

    داشتن رژیم غذایی سالم . میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، لوبیا، ماهی، حبوبات، و دیگر پروتئین های مکمل را مصرف کنید.

برخی از افراد با مقاومت به انسولین ممکن است همچنین به مصرف متفورمین نیاز داشته باشند.


دیابت نوع 1


ترجمه شده از وبسایت:
www.webmd.com

به نقل ار : نسخه

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :