آسایشگاه سالمندان خردمند، مرکز توانبخشی و مراقبت شبانه روزی سالمندان و معلولین در کرج
1396/11/25 13:19

شیستومیازیس

نام دیگر آن فلوک خونی یا تب کاتایاما می باشد.

 

شیستوزوما عفونتی است که در اثر نوعی انگل ایجاد می شود. این انگل از طریق آلودگی ناخن ها منتقل می شود و وارد پوست می شود. می تواند در بخش های دیگر بدن هم رشد کند. درمان فوری به بهبود این عفونت کمک می کند. در صورتی که این عفونت درمان نشود، شیستوزوما ممکن است آسیب بافتی کشنده و جدی بدهد.

علائم شیستومیازیس

 

علائم این بیماری معمولا با راش یا خارش پوست شروع می شود. در ادامه ممکن است سرفه، درد عضلانی، تب و لرز، تورم غدد لنفاوی، کبد و طحال، درد شکمی، اسهال خونی، ادرار دردناک یا تکرر ادرار، خون در ادرار و کاهش وزن رخ دهد. علائم این بیماری ممکن است تغییر کند و در طی ماه ها و حتی سال ها به آهستگی ایجاد شود.

انتظارات

 

اولین علامت شیستوزوما عفونت پوست است که خارش شناگران نام دارد. بدون درمان، این انگل رشد می کند و به ریه ها و کبد می رسد. چند ماه بعد از عفونت، فرد ممکن است علائم شبه آنفلوآنزا داشته باشد، مثل سرفه، تب و دردهای عضلانی. انگل به سایر نواحی بدن حرکت می کند. در طی سال ها، عفونت ممکن است به ریه ها، مثانه، کبد و یا روده ها آسیب بزند.  ممکن است این عفونت به مغز هم برسد ( اگرچه نادر است).

 

هر چه  درمان این عفونت سریع تر شروع شود، پیش آگهی بیمار بهتر است.

پیشگیری

 

معمولا، این عفونت از راه ادرار کردن یا مدفوع کردن در آب تازه منتقل می شود. انگل ها زیر ناخن قرار گرفته و ممکن است منتشر شود.  شناکردن در مناطقی که این انگل وجود دارد و یا نوشیدن آب و مایعات غیر بهداشتی خطر ابتلا به این عفونت را افزایش می دهد.

درمان شیستومیازیس

 

    پرازی کوآنتل

    استروئید ( داروهای کورتونی )

 

مراقبت شخصی

 

این بیماری یک اختلال جدی است که نیاز به درمان دارویی دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

 

اگر شما به علائم این بیماری شک دارید، باید به پزشک مراجعه شود. اگر به نواحی که این عفونت وجود دارد سفر کرده اید و علامتی از این بیماری را دارید، باید فورا توسط پزشک ویزیت شوید.

سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

 

    آیا من مبتلا به شیستوزومیازیس هستم؟

    آیا این بیماری آسیب جدی ایجاد می کند؟

    چه مدت درمان نیاز دارم؟

    پیش آگهی بیماری من چگونه است؟

 

تشخیص

 

    معاینه ی بیمار

    آزمایش خون، ادرار و آزمایش مدفوع

 

این وضعیت در صورت تاخیر در درمان بدتر می شود.

 

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :